Ile schnie żywica epoksydowa
20 sierpnia 2021Posadzki żywiczne – jak wykonać? Krok po kroku
31 sierpnia 2021Kamienne dywany to technologia stosowana zarówno wewnątrz budynków, jak i również poza ich obrębem. Jest to rodzaj wykładziny podłogowej, która jest niezwykle trwała, dzięki czemu może posłużyć nam na wiele, wiele lat. Co wchodzi w skład kamiennego dywanu? Oraz jak wygląda proces jego wykonania krok po kroku? O tym w niniejszym artykule.
Z czego zrobiony jest kamienny dywan ?
Kamienny dywan wykonany jest z żywicy epoksydowej. Skleja ona ze sobą wyselekcjonowane kamyczki kwarcowe, marmurowe lub granitowe. Kamyki te muszą być na tyle małe,by dobrze się ze sobą łączyły i mogły jak najściślej do siebie przylegać.
Kamienny dywan- przygotowanie powierzchni
Na początek należy powierzchnię dobrze oczyścić. Nie powinny znajdować się na niej żadne plamy, które mogłyby zmniejszyć siłę wiązania. Konieczne jest również usunięcie wszelkich pyłków, piasku oraz kurzu– najlepiej za pomocą odkurzacza. Na tak oczyszczoną powierzchnię możemy nałożyć warstwę gruntu. Czas na jej wyschnięcie to ok. 48 godzin. Po tym czasie, powierzchnię należy zmatowić i zeszlifować, i wtedy nadaje się ona do nałożenia naszego kamiennego dywanu.
Położenie hydroizolacji
Kolejnym etapem jaki musimy wykonać przed aplikacją naszego kamiennego dywanu jest ułożenie hydroizolacji. Przede wszystkim dotyczy to miejsc o podwyższonej wilgoci lub tych, które znajdują się na zewnątrz. Robi się to poprzez nałożenie dwóch warstw płynnej membrany z żywicy, nakładanej wałkiem lub pędzlem.
Wymieszanie kruszywa i żywicy
W tym etapie kluczowe jest dobranie właściwych proporcji. Najczęściej jest to 1 kg żywicy na 20 kg kruszywa. Takie zestawienie pozwala na utrzymanie optymalnych cech posadzki. Ilość żywicy można nieco zmniejszyć w pomieszczeniach, które będą mało eksploatowane. Bardzo ważnym jest, aby dobrze wymieszać powstałą masę, co zapewni jej odpowiednie wiązanie.
Układanie kamiennego dywanu
To już przedostatni krok w montażu tego rodzaju wykładziny podłogowej. Rozkładanie masy należy robić metodą „mokre na mokre”- każdą kolejną warstwę układamy na tej wcześniejszej, bez konieczności czekania na ich wyschnięcie. Robi się to tak długo, aż powstanie równa i gładka powłoka, która powinna być jak najszczelniej wypełniona kruszywem. Jest to trudny etap, który wymaga przede wszystkim sporej pracy i dbałości o szczegóły. Nasza kamienna powierzchnia musi być bowiem idealnie prosta.
Ostatni etap- hydroizolacja i schnięcie
Jeśli chcemy być pewni, że podłoże w postaci kamiennego dywanu nie będzie przepuszczało wody, to powinniśmy je odpowiednio zaizolować. Robi się to przy pomocy dodatkowej warstwy żywicy zamykającej. Kładzie się ją na samym wierzchu dywanu kamiennego, a następnie czeka aż wyschnie.
W zależności od położonej grubości i warunków atmosferycznych, czas ten wynosi do około 24 godziny. Natomiast pełna twardość kamiennego dywanu następuje po tygodniu czasu od aplikacji.
Podsumowując, aplikacja kamiennego dywanu nie należy do zadań skomplikowanych. Najważniejsza jest tutaj dokładność i precyzja, oraz odpowiednie dobranie proporcji żywicy i kruszywa. Dywan kamienny z powodzeniem można wykorzystywać na zewnątrz np. na schodach, werandach, tarasach. Dobrze prezentuje się również we wnętrzach, np. na posadzkach czy ścianach. Jeśli chciałbyś zainstalować go w swoim domu, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasze produktu pomogą Ci w osiągnięciu zamierzonego efektu!
Napisz do nas
[contact-form-7 id=”12″ title=”Formularz 1″]