Jak dbać o mikrocement. Konserwacja i czyszczenie mikrocementu.
23 marca 2021Zalety oraz wady tynków dekoracyjnych
6 kwietnia 2021Temat mikrocementu na naszym blogu jest bardzo obszerny. Dlatego dziś chcielibyśmy poruszyć aspekt związany z jego aplikacją. Aplikacja mikrocementu to proces, który można wykonać różnymi metodami. Jeśli zastanawiasz się jak położyć mikrocement, oraz czy jesteś w stanie poradzić sobie z tym sam, a może będzie potrzebny do tego fachowiec? Zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Narzędzia potrzebne do aplikacji mikrocementu
Decydując się na aplikację mikrocementu, należy pamiętać, aby zaopatrzyć się w niezbędne do tego narzędzia. Przede wszystkim, w przypadku kładzenia mikrocementu na podłogę, najlepiej sprawdzą się szlifierki i polerki do posadzek. Z bardziej podstawowych przyrządów, należy pamiętać o pacach stalowych i kielniach sztukatorskich. Dobrze będzie zaopatrzyć się także w odkurzacz przemysłowy, który zdecydowanie ułatwi nam sprzątanie po wykonanej aplikacji.
Aplikacja mikrocementu-krok po kroku
Skoro już wiesz, jakie narzędzia będą Ci niezbędne, czas przejść do opisania w kilku krokach przebieg aplikacji mikrocementu:
-
Przygotuj podłoże, na którym aplikowany będzie mikrocement za pomocą gruntowania.
-
Gruntowanie wykonaj za pomocą wałka. Dzięki niemu dana powierzchnia będzie równa oraz nośna.
-
Na gotową powierzchnię zastosuj środek, który dodatkowo ją uszczelni. Nada on również powierzchni szorstkości, dzięki czemu wykonywanie dalszych prac, będzie dużo prostsze.
-
Stwórz masę mikrocementową, zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu.
-
Następnie dodaj do masy pigment, dzięki któremu uzyskasz pożądany przez siebie kolor mikrocementu.
-
Aplikuj mikrocement w dobrze oświetlonym pomieszczeniu w temperaturze 10°C - 26°C.
-
Rozprowadzaj masę przy użyciu pac, za pomocą szybkich i energicznych ruchów, w różnych kierunkach, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
-
Po ok. 4 h, gdy materiał zastygnie, przeszlifuj posadzkę szlifierką jednotarczową z papierem ściernym.
-
Następnie dokładnie wyczyść daną powierzchnię przy użyciu odkurzacza przemysłowego.
-
Przejdź do aplikacji kolejnych warstw, tą samą metodą co przy aplikacji pierwszej warstwy.
-
Pozostaw powierzchnię do całkowitego wyschnięcia- ok 12 h. Po tym czasie możesz przystąpić do impregnacji.
Impregnacja, a aplikacja mikrocementu
Impregnacja nawierzchni mikrocementowej to proces, dzięki któremu jej żywotność oraz trwałość będzie zdecydowanie dłuższa. Pozwoli to także na zdecydowanie łatwiejszą i przyjemniejszą codzienną pielęgnację. Powierzchnia gotowa do impregnacji to taka, która jest sucha i czysta, bez kurzu i innych zabrudzeń. Do nakładania lakieru użyj wałka nylonowego bądź z mikrofibry. Po odczekaniu około 2h od nałożenia pierwszej warstwy, może przystąpić do aplikacji drugiej. Po 12h od nałożenia drugiej warstwy, dana nawierzchnia nadaje się w pełni do użytkowania.
Reasumując, aplikacje mikrocementu przy posiadaniu odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie wykonać sami. Proces ten, nie należy do skomplikowanych, i nie wymaga od nas wielkich nakładów finansowych. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, metoda aplikacji mikrocementu może się nieznacznie różnić. Jeśli stwierdzisz jednak, że to coś z czym nie poradzisz sobie dobrze, na rynku istnieje wiele fachowców, którzy aplikację mikrocementu będą mogli wykonać za Ciebie.
Napisz do nas
[contact-form-7 id=”12″ title=”Formularz 1″]